خلاصه فیلم : 

فیلم داستان بنجامین باتون را روایت می کند، مردی که برعکس دیگران، وقتی که تازه به دنیا آمده ظاهری پیر دارد و هرچه از سنش می گذرد جوان‌تر میشود و همین موضوع عواقب عجیب و غریبی برای او در پی دارد.

معرفی فیلم The Curious Case of Benjamin Button


یادداشت های من :

چرا برخی تو برخورد اول برای ما دوست داشتنی هستند و برخی دیگه خیر 

زیبایی شناسی یک موضوع فطری هست یا یک موضوع اجتماعی که تو نسل های مختلف معیارهای اون عوض میشه ؟

مثلا الان در جامعه مد شده که پسرا میرن بدنسازی و بدن های عضله ای درست میکنن برای جذاب بودن ولی قدیم تر سیبیل برای مردان نشان جذابیت بود و قدیم تر ... البته قبول دارم که هنوز هر کدام از ملاک های جذابیت تاثیری در جذاب نشان داده شدن دارند ولی محوریت تو نسل ها مختلف عوض شده این محوریت جذابیت را کی تنظیم می کنه ؟ نگاه ما به زیبایی چگونه شکل میگیره ؟ مثلا چرا الان دخترها همه برنزه شدن با دماغ های یک شکل و بدن هایی با تناسب اندام یک شکل و همه به این مدل میگن جذاب ، چرا ؟ 50 سال قبل هم همین بود ملاک جذابیت زنان ؟

جدا از این سوالات ذهنی که برای من مطرح شد خوبه که هر انسانی را در برخورد اول به عنوان یک مخلوقی همانند خودمان ببینیم و هیچکدام از پیش شرط های ذهنی را دخیل نکنیم برای مشخص نمودن نوع دید ما به اون شخص.

انسان های در درجه اول مثل ما هستند یعنی مخلوق خداوند پس به خاطر این اشتراک عمیق و مهم بینمون بدون قضاوت وارد ارتباط بشیم و به خاطر ضعف ها و یا قوت های انسان در ظاهر و تیپ و اندام و ... آن ها را قضاوت نکنیم اینطوری به انسان های بیشتر حق و امکان لذت بیشتر از زنده بودن را می دهیم.

معرفی فیلم The Curious Case of Benjamin Buttonچقدر این دیالوگ اذیتم کرد :: بعضی از مخلوقات برای زیستن خلق نشدن

نمیدونم چی میشه که ما این مدلی فکر می کنیم و فراموش می کنیم که دارایی های حاضر ما بخش عظیمیش به خاطر تاریخچه و نوع خانواده ای بوده که ما بدون اینکه خودمون تلاشی برای اون بکنیم تو اون خانواده به دنیا اومدیم.

من حس می کنم تمام کسانی که به این جهان میان پتانسیل موفقیت در همه زمینه ها و رشد و به کمال رسیدن را دارند ولی خوب مسیرهایی که میرن و گزینه هایی که انتخاب می کنن این مسیر را برای اونا هموار و یا ناهموار میکنه ، اصلا خود موضوع دین و دیانت برای نشان دادن مسیر رشد به همه انسان هاست نه فقط یک قشر خاص و فلسفه ادیان هم همینه به نظرم


معرفی فیلم The Curious Case of Benjamin Button


یکی از بهترین کتابایی که امسال خوندم کتاب حکمت اتفاقات بود که اتفاقا تو این فیلم هم برخی دیالوگ هایش اشاره هایی به موضوع حکمت میکنه

مثلا اینکه زنی اصلا باردار نمیشه و فرزندی و تو خیابون میبینه که هیچکس حاضر نیست سرپرستی اون و بر عهده بگیره ولی این زن به اون دلبسته میشه ، به نظر شما این عدم باروری زن و این کودک که از جانب کسی پذیرش نمیشه با هم مرتبط نیست ؟

خیلی از اتفاقات تو زندگی ما میفته که ما هیچ سودی در اون نمیبینیم ولی بسیار راه گشاست برای آینده ما یا آینده بشیریت .

فکر کنم تو قرآن باشه چنین آیه ای که میگه :  چه بسا اتفاقاتی برای شما میفتد و برای شما خوشایند نیست ولی برای شما بسیار مفید است و برعکس .

معرفی فیلم The Curious Case of Benjamin Button


ندارم های ما

اگر شروع کنیم به شماردن خیلی چیزا نداریم و اگر بشماریم داشته هامون را هم میبینیم خیلی چیزا داریم

اول باید این ویژگی انسانی را قبول کنیم که فطرتا ما سیری ناپذیریم و در هر نقطه ای که باشیم نقطه ای دیگر را طلب می کنیم و داشته هامون را عادی می دونیم پس اگر با خودتون فکر می کنید اگر فلان ویژگی فیزیکی را داشتم یا فلان ویژگی ... حال و روزم عالی بود مطمئنا در داشتن آن ویژگی شما طالب ویژگی دیگری بودید و این یک تله ذهنی برای درگیر کردن ذهن شما و عدم حرکت شما در مسیر واقعی زندگیتون هست ، چون به نظرم هر آدمی برای مسیری خاص و هدفی خاص آفریده شده و برای رسیدن به اون همه نیازهایی که دارن بهش عطا شده ،، در جستجوی هدف خلقت خود باشید شاید شما عکاسی بشوید که با عکساتون زندگی یک جهان را عوض کنید یا ...

معرفی فیلم The Curious Case of Benjamin Buttonتو هیچ وقت نمیفهمی چی در انتظارته ...

به نظرتون ده سال قبل در مورد ده سال بعدتون که همین لحظه باشه چه فکری می کردین ؟

ماها برنامه ریزی می کنیم و هدف گذاری می کنیم ولی من به این معتقدم که تلفیقی از موضوع جبر و اختیار در جهان هست و نمیتونم روی کلمات موضوع را اثبات کنم ولی میتونم بگم که شما میتونید مسیر را انتخاب کنید هدف گذاری کنید و برنامه ریزی برای رسیدن به هدف در چند سال آینده ولی تا زمانی که اون زمان به خصوص نیومده شما نمیتونید مطمئن باشید که حتما همونی خواهد شد که در ذهن شماست ممکن است حالتی بهتر رخ دهد یا برعکس ولی به هر حال وظیفه اصلی ما همینه ....


معرفی فیلم The Curious Case of Benjamin Button


نزار کسی بهت بگه که تو با بقیه فرق میکنی ، تو باید کاری و بکنی که براش ساخته شدی

معرفی فیلم The Curious Case of Benjamin Buttonیه جای فیلم این موضوع که اگر قرار باشه اتفاقی رخ بده چه زنجیره ای باید شکل بگیره رو در قالب چند سکانس پیوسته نشون میده ، دیسی که معشوقه بنجامین هست تصادف میکنه و بعد در قالب چند صحنه نشون میده که اگر یکی از اتفاقات اون روز صبح برای راننده تاکسی یا خود دیسی به شکل دیگه می افتاد مثلا بنده کفشش پاره نمی شد که معطل بشه برای بستن اون ممکن بود تصادف نکنه ....

به این موضوع با دو دید میشه نگاه کرد یکی اینکه تک تک اعمال ما در روز روی سرنوشت ما در همان روز یا آینده تاثیر گذاره و دوم  اینکه اگر یک تیکه از پازل گذشته ما تغییر کند کل حال و آینده ما تغییر میکنه و این اهمیت درک لحظه حال را نشون میده.


معرفی فیلم The Curious Case of Benjamin Button


برای اینکه کسی بشی که میخوای بشی هیچ محدودیت سنی وجود نداره و هیچ وقت دیر نیست ، فقط شروع کن

معرفی فیلم The Curious Case of Benjamin Button


امیدوارم طوری زندگی کنی که بهش افتخار کنی ، اگر اینطور نیست امیدوارم شهامتش را داشته باشی که همه چیز رو از اول شروع کنی


معرفی فیلم The Curious Case of Benjamin Button


فیلم هم تو ساخت قو بود هم داستان جالبی داشت.

کارگردان: David Fincher
ژانر: درام | فانتزی | معمایی
بازیگران: Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swinton
مدت زمان: 2 ساعت و 45 دقیقه
سال تولید: 2008