بعد از مدت ها که نرسیدم معرفی فیلم در وب سایت ارائه بدهم دوباره این بخش رو تنورش رو روشن کردم با فیلم گتسبی بزرگ که هیچ دلیل خاصی براش نداشتم که ببینم ، قبلا تعریف ازش شنیده بودم ولی اینکه چرا الان شروع به دیدن این فیلم کردم هیچ دلیل خاصی نداشت امیدوارم فیلم خوبی باشه . خوب من فیلم و شروع کنم به دیدن و هرجا نکته جالبی بود مینویسم . فعلا :).

معرفی فیلم The Great Gatsby

یه متن قشنگ اول فیلم خوانده میشه با این عنوان که :"پدرم همیشه یک نصیحت به من می کرد و اونم اینکه سعی همیشه بهترین خصوصیات افراد را ببینی ." اینجوری با همه آدم ها میتونی حداقل بدون درگیری سر کنی.

معرفی فیلم The Great Gatsby


این دیالوگش یکم اذیتم کرد :

"وقتی بچه ام به دنیا آمد تنها فکری که در ذهن داشتم این بود که دختره یا پسر و وقتی فهمیدم دختره آرزو کردم یه دختر خوشکل و احمق باشه ، چون احمق بودن تو این دنیا برای یک دختر بهترین چیزه  ، تمام چیزهای خوب و گرانبها در این دنیا زود نا پدید می شوند و بر نمی گردند" 

معرفی فیلم The Great Gatsby


"گتسبی : ببین تو یه کار معمولی داری و زیاد پول در نمیاری درسته ؟ آره دسته ؟ خوب من یک کار فرعی دارم کنار همه کارهام میخوام که اون و بدم به تو که درآمد خوبی داشته باشی .... نیک : نه نیازی نیست کاری که من برای تو دارم میکنم یه لطفه فقط همین ..... گتسبی : یه لطف ؟؟ ... نیک: آره فقط یک لطف ."

فقط یک لطف ساده برای ما تو زندگیامون چیز عجیبی شده فکر میکنیم حتما باید در ارتباطاتمون هم تجارت کنیم یعنی به ازای هر چیزی که می دهیم دریافتی داشته باشیم ، گاهی یک حال خوب از یک لطف به مراتب بسیار بالاتر از هر دریافتی دیگری هست .

گاهی به انسان ها کمک کنیم و کارشان را راه بیندازیم بدون اینکه چیزی از آن ها بخواهیم و فقط همان حال خوب را ذخیره کنیم برای خودمان


معرفی فیلم The Great Gatsby


گتسبی از خانواده ای فقیر بود و تو یک مراسم جشن عاشق دختری می شود ، قبل از اینکه به دختر نزدیک شود مکالمه بین اون و مادرش را می شنود که به دختر میگه تو مهمونی پسرهای خوب با خانواده ثروتمند  زیاد هست ، این حرف به گوش گتسبی میرسه و برای اینکه به اون دختر برسه حس میکنه خیلی باید ثروتمند بشه تا مورد توجه اون قرار بگیره بخاطر همین قبل از اینکه به دختر ابراز علاقه کنه کمی مکث میکنه و با خودش فکر میکنه که میتونه یا نه و ... تصمیمش را میگیره .

تا اینجای فیلم که اینطور متوجه شدم که از تصمیمی که گرفته پشیمون شده و به این نتیجه رسیده میتونسته زیاد توجه به حرفی که در مورد ثروتمند بودن پسرهای مهمونی شنیده زیاد توجه نکنه و خود واقعیش باشه . حالا ببینم تا آخر فیلم چی میشه .

کلا ما خیلی وقت ها از این سناریو میریم جلو برای رسیدن به خواسته هامون که هدف وسیله را توجیه میکنه در حالی که بعد از مدتی خودمون از تصمیم خودمون پشیمون میشیم همیشه یه حرف خوبی باید یادمون بمونه از ارسطو که وصال مدفن عشق است  هر وقت شوق رسیدن به چیزی به شکل وحشتناکی در درونمون جریان پیدا کرد به سر شدن ، پس از رسیدن به آن هم فکر کنیم بعد در مسیرمون حرکت کنیم اینطوری احتمال خوردن ضربات روحی جبران ناپذیر کمتر میشه.

معرفی فیلم The Great Gatsby


یه قسمتی از فیلم شوهر دیزی یعنی همون معشوقه گتسبی با گستبی در مورد تفاوت هاشون حرف میزنن که شوهر دیزی میگه ما در اصل با هم فرق داریم تو گذشته ات را نمیتونی فراموش کنی و مثل ننگی همراهت هست (گتسبی از یک خانواده فقیر بوده و فقط برای رسیدن به دیزی سراغ هر شغل و خلافی رفته که پولدار بشه) ،،، خیلی این صحنه از فیلم قشنگ بود هم مکالمشون هم واکنش های دکاپریو که عجیب بود واقعا قشنگ بازی کرده بود

گذشته ما میتونه در تصمیم گیری های الان دیگران موثر باشه نسبت به ما ولی قرار نیست ما اون و فراموش کنیم یا پرده ای روش بندازیم که نبینیمش ، مثل دختر یا پسرهایی که بعد از شکست عشقی دوست دارن کاری کنن که طرف و فراموش کنن در حالی که اصلا چنین امری مقدور نیست چون شما هرگز کسی را فراموش نمی کنید بلکه دیدتان نسبت به اون عوض میشه همین .

معرفی فیلم The Great Gatsby

هرچی به انتهای فیلم نزدیکتر میشدیم تحملش سخت تر میشد ، انگار یه سری از زخم هایی که تو وجودم داشتم رو شد ، یادم آقای سهیل رضایی (استاد خودشناسی) میگفت وقتی دارید یه فیلمی میبینید و سر یک صحنه ای تپش میگیرید و قلبتون تند تند میزنه بدونید سایه های شخصیتیتون رو اونجا میتونید پیدا کنید ، بعد از اینکه به اشتباه و از سر زندگی همسر دیزی تمام اتفاقات افتاد گردن گتسبی و کشته شد در مراسم ختمش هرچقدر نیک تلاش کرد که کسی برای حضور در مراسم ختمش شرکت کند ، هیچ کس نیامد حتی کسانی که هر هفته با شور و شوق در مهمانی هایش شرکت می کردند و خودشان را خیلی نزدیک به گتسبی نشون می دادند و ادعا می کردند اون رو دوست  دارند. هیچ کس نیومد حتی معشوق اش دیزی سعی کرد اون رو فراموش کنه چون از ته قلب گویا اون و نمی خواست و حرف های شوهرش قالب شد به باور قلبیش .

معرفی فیلم The Great Gatsby

این دیالوگ محشر آخر فیلم

"یادم میاد چگونه همه ما به خانه گتسبی آمدیم و در مورد فسادش حدس زدیم ،  در حالی که او روبروی ما ایستاده بود و رویای فساد ناپذیرش رو پنهان می کرد."

معرفی فیلم The Great Gatsby

خوب فیلم تمام شد و حال خوب بعد از تماشای فیلم هم نسیب ما شد . 

فیلم خوبی بود و با اینکه تلخ تموم شد ولی میتونست حرفای خیلی زیادی برای خیلی ها داشته باشه .

ما رویایی در سر داریم که برای رسیدن به رویاهایمان همیشه کمبودهایی در خودمان میبینیم گاهی این کمبودها را به گذشته نسبت می دهیم و گاهی به اطرافیانمون و گاهی به شرایط جامعه و ... بهتره یادمون باشه که فرصتمون محدود هست و رویایی که در سر داریم همه حاصل زندگی ماست بهتره وقت و از دست ندیم و حتی اکر شده یک قدم بیشتر به رویایمون نزدیک بشیم باید حرکت کنیم و این یک قدم را برداریم . موانع در مسیر رسیدن به رویا برای همه هست چه سطح اجتماعی بالا و چه پایین و با هر طرز فکری پس دنبال ایده آل شدن برای رسیدن به رویاهایمان نمانیم به سمت رویامون حرکت کنیم از همین امروز قدم هایتان را بردارید.


روزتون خوش.

کارگردان: Baz Luhrmann
ژانر: درام , عاشقانه
بازیگران: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Joel Edgerton
تهیه کننده: Bruce Berman
مدت زمان: 2 ساعت و 22 دقیقه
سال تولید: 2013
سازنده موسیقی متن: Craig Armstrong