فیلم Revolutionary Road 2008

خوب بنابر عادت همیشگی جمعه ها یک فیلم پیشنهادی از سمت دوستان ، اساتید یا … رو تماشا می کنم. این هفته فیلم  Revolutionary Road 2008 را به پیشنهاد دکتر شیری که توی سایتشون زده بودن و همچنین طبق معمول با کاغذ و قلم پای فیلم نشستم و گاهی توقف دادم به فیلم و یادداشتی اگر به ذهنم می رسید در مورد اتفاقات فیلم می نوشتم. تقریبا یه فیلم دو ساعته رو تو ۳ ساعت دیدم  .

 فیلم Revolutionary Road 2008

خوب فیلم محصول سال ۲۰۰۸ آمریکا هست و ژانر درام و عاشقانه داره و طبیعتا تو این ژانر برای زیر ۱۷ سال مناسب نیست بالای ۱۷ سال هم باید خودش و طرف بشناسه  .

نکته جالب این بود که دو زوج استثنایی فیلم کشتی تایتانیک یعنی Leonardo DiCaprio, Kate Winslet دوباره با هم در راس فیلم قرار داشتن.

 فیلم Revolutionary Road 2008

فیلم با یه سکانس خیلی کوتاه در یک جشن شروع میشه که دختر و پسر با یک لبخند عاشق هم می شوند و بعد از این سکانس کوتاه فیلم به حدود ۶ یا ۷ سال جلوتر میره جایی که این دو نفر دو فرزند ۴ یا ۵ ساله دارن یا بیشتر یکم ، و بیشتر موضوع فیلم حول محور سردی ها و اتفاقاتی که در حین زندگی زناشویی میوفتد میچرخه و زمانی را هدف قرار داده که اون آتش عشق که دو طرف را کور میکرد در دوران عاشقی حالا کاملا فروکش کرده و هردو با عقل تصمیم می گیرن و درصد خیلی کمی از قلبشون را در تصمیماتشون استفاده می کنند.

 فیلم Revolutionary Road 2008

خوب یه سری یادداشت هایی که حین دیدن فیلم برداشتم و براتون میزارم شاید جالب باشه البته نظر من هست و شاید اصلا درست نباشه …

 

احساسات پس از ازدواج مثل لحظات عاشق شدن نیست و دختر و پسر با واقعیت های همدیگه مواجه میشن ، واقعیت هایی که لحظات عشق و عاشقی قبل از ازدواج یا اونا رو نمیدیدن یا نادیده می گرفتن ، شاید یکی از دلایلی که اساتید روانشناسی می گن زمان دوستی قبل از ازدواج یا دوران نامزدی قبل از ازدواج نباید طولانی باشه و اگر بشه احتمال جدایی تو اون پیوند بیشتر هست ، همین باشه چون دائم برای گذراندن دوران با عشق ، چشم هایشان را می بندند و بعد عادت می کنند به بستن و پس از ازدواج به ناچار چشمانشان باز می شود و …

 فیلم Revolutionary Road 2008

وقتی زن یا شوهر داخل خانه محبت و نوازش و احساس مثبت بودن دریافت نکند تشنه این احساسات می شود و مثل آهن ربا کوچکترین توجهی را به سمت خودش جذب می کنه و مقدمات خیانت و فراهم  می کنه اینجاست که وقتی خانوم یا آقایی به روانپزشک مراجعه می کنه در مورد این که شوهرم به من خیانت کرده یا زنم به من خیانت کرده اول روانشناس ازش میپرسه تو چیکار کردی که اون خیانت کرده ، همه اتفاقات زندگی متاهلی از داخل خانه و مکالماتی که رد و بدل می شود شروع می شود.

 فیلم Revolutionary Road 2008

دختر و پسر بیرون از خانه بسیار متفاوت هستند با دختر و پسر داخل خانه  یکم توضیح این قسمت سخته ولی می گم پسر وقتی تو خونه هست نه موهاش و شونه میزنه نه اتکلن میزنه نه لفظ قلم صحبت میکنه و البته یه عرق گیر سفید هم تنشه که پارمترهای چندش آور رو به اوج خودش میرسونه  (حالا نه همیشه ولی گاهی اینجوری میشه) خوب دختر هم همینطور هست ۱۰۰ درصد که من تخصص ندارم خودشون باید توضیح بدن در مورد شخصیت های شبکه مجازی که دیگه هیچی طرف ۳۰۰۰ تا عکس داره از بین اونا بهترینش و انتخاب کرده گذاشته برای پروفایلش و شما عاشق اون میشی و …. ، منظورم اینه که اگر فقط بخواهیم با نگاه اول عاشق شویم واقعا ممکن است زندگی سختی را تجربه کنیم ، شاید خیلی هاتون با این حرف من مخالف باشید ولی من این حرفا از خیلی از اساتید روانشناسی و یا دینی شنیده ام که با عشق نمیشه ازدواج کرد ، شما باید عشق را بعد از ازدواجی عاقلانه ، به وجود بیاری .

 فیلم Revolutionary Road 2008

زندگی مشترک برای دوام به هیجان نیاز دارد همانطور که با هیجان عشق شروع میشود ولی این هیجان فروکش می کند بعد از سال ها یا ماه ها و باید زن و شوهر جایگزینی داشته باشن تا این هیجان زنده بماند وگرنه با از بین رفتنش ، زندگی زن و شوهر را هم از بین می برد ، به قول دکتر شیری زندگی مشترک مثل یک گلدونی هست که باید هر روز بهش برسی وگرنه از بین میره ، حالا تو ایران وقتی میبینن زن و شوهر هیجانی تو زندگیشون نیست بچه دار میشن که الزاما این یک راه نیست و بسیاری راه های متنوع هست .

 فیلم Revolutionary Road 2008

مردها بعد از ازدواج به شدن قدرت ریسک پذیریشون پایین میاد ، دخترها به وعده هایی که پسرها قبل از ازدواج می دهند دقت کنند شرایط فعلی و جایگاه طرف را بسنجن برای انتخاب نه آرزوهای اون را

 فیلم Revolutionary Road 2008

خیلی از مردم تو پوچی هستن ولی فهمیدن پوچی دل و جرات میخواد {اینم یه دیالوگ قوی تو فیلم}

 فیلم Revolutionary Road 2008

خانم شما همسر شوهرتون هستید نه مادرش ، آقا شما هم شوهر خانومتون هستید نه پدرش.

 فیلم Revolutionary Road 2008

گاهی مردا اشتباهی تو زندگی می کنن که برای جبران اون وعده یا قولی بیخود به همسرشون می دهند یا خواسته ی او را بدون بررسی قبول می کنن ، که بعد توش میمونن و جا میزنن و همین موجب جنگ میشه . فکر میکنم بهترین راهش اینه بعد از دعوا یا جنگی تو زندگی ، بعد از اینکه آشتی و صلح برقرار شد چند هفته به هم دیگه فرصت بدیم و روال عادی زندگی و طی کنیم بعد طرح و برنامه های جدید و اجرا کنیم.

 فیلم Revolutionary Road 2008

هم مرد و هم زن باید به آرزوهاشون برسن نه ۱۰۰ درصد بلکه مساوی مثلا هر دو ۱۰ درصد همین قدر کافیه ، خوب یه مثال از تو همین فیلم میزنم امیدوارم بگیرید منظورم و ، پسر بعد از گذشت ۷ سال از ازدواج مرتبه شغلی عالی پیدا می کنه و صاحب دو فرزند هم میشه که این آرزوهای مرد بوده ولی زن تو این فیلم اصلا آرزوهاش بچه دار شدن یا رتبه شغلی شوهرش نبوده و احساس کمبود می کرده و دائم تو فکر متحول شدن شرایط زندگی و تغییر بود که موجب به وجود اومدن فاجعه ای بزرگ تو زندگیشون شد

 فیلم Revolutionary Road 2008

این مطلب خیلی سخت و  نفسگیره گفتنش ولی چون تو یادداشت بردازیم بود میگم. همه ما بعد و قبل از ازدواج ممکن است کسی را ببینیم و از او خوشمون بیاد مثلا آقا ، خانومی زیبا یا با کمالات را می بیند و یا خانوم ، آقایی با ادب و خوشتیپ را می بیند و خیلی به دلش میشینه و از اون خوشش میاد خوب این اصلا چیز بدی نیست و طبیعیه و تفاوت انسان ها در مواجه شدن با این موضوع هست و اینکه چه جوری با این قضیه کنار میان و چه عکس العملی نشون میدن ، یادمون نره همیشه بهتر ، زیباتر ، مهربون تر ، خوشگل تر ، پولدارتر ، خانواده دار تر ، باحال تر و ….  تر از زن ما یا از شوهر ما وجود داره و ممکن ما با اون ها مواجه بشیم ، همیشه شرایط و موقعیت و آینده تصمیمات و برخوردهایی که می خواهید انجام دهید را در نظر بگیرید.

 فیلم Revolutionary Road 2008

مرد اگر احساس نکنه مرد خونست ، حتی اگر موفق ترین آدم تو تجارت و .. باشه بازهم افسرده و پریشان  و بدبخت است . به نظر من یه خانواده را ۸۰ درصد زن میچرخونه و ۲۰ درصد مرد چون توان و انرژی کاری مرد هم دست زن خانه هست

 فیلم Revolutionary Road 2008

ببخشید که خیلی طولانی شد  نت برداری های زیادی داشت این فیلم.

کارگردان: Sam Mendes
ژانر: درام | عاشقانه
بازیگران: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet , Christopher Fitzgerald
مدت زمان: دو ساعت
سال تولید: 2008